Czym są sprężarki oraz w jaki sposób działają?

Sprężarki to urządzenia, z którymi spotykamy się wielokrotnie. Są obecne w wielu zakładach industrialnych, i w każdym, przeciętnym mieszkaniu! Wentylator, lodówka lub odkurzacz… To tylko drobne przykłady. Newralgicznym zadaniem przeciętnej sprężarki jest intensyfikowanie ciśnienia gazów. Niekiedy pożądany jest wynik wymuszenia przepływu medium. Jesteśmy w stanie także swobodnie zmienić temperaturę i gęstość określonego czynnika. Jak widać, sprężarki są przyrządami zdolnymi do zmieniania jednej odmiany energii w drugą. Na wlocie do zasobnika dominuje ciśnienie niższe od atmosferycznego. Oznaczamy je ciśnieniem ssawnym. 

Wybrane medium zostaje zassane, a po pewnym czasie sprężone. To naturalnie dzięki ciśnieniu tłocznemu, gaz wydostaje się na zewnątrz urządzenia. Ciśnienie na wylocie musi mieć o wiele większą wartość, aniżeli atmosferyczne. Inaczej medium nie uwolni się ze zbiornika. Niezwykle ważnym szczegółem każdej sprężarki jest układ chłodzący. Sprężaniu gazów towarzyszą ogromne straty energii w postaci ciepła. Wskutek tego niezbędna jest obecność chłodnicy. W przeciwnym wypadku, dojdzie do przegrzania sprzętu, a nawet jej zniszczenia! 

Opis technologiczny sprężarki

Obowiązkiem sprężarki jest zwiększenie ciśnienia wskazanego gazu. Taki rezultat oznaczamy sprężaniem. Gazy mają luźną budowę molekularną. Właśnie dlatego tak łatwo zmienić ich kształt i pojemność. Wymaga to jednakże gigantycznych nakładów energii. Wykorzystuje się do celu pracę mechaniczną. Gaz zostaje sprężony w szczelnym, zamkniętym zbiorniku. Natomiast wykorzystana do tego energia przekształca się w ciepło. Stąd obowiązująca obecność chłodnicy. Bez poprawnego systemu chłodzenia, sprężarka wybitnie szybko uległaby uszkodzeniu. 

Do wnętrza maszyny gaz zostaje zassany. Tuż przy otworze dominuje ciśnienie ssawne, nieco niższe od atmosferycznego. Natomiast ciśnienie przy wyjściu ze zbiornika jest niesłychanie wysokie. To właśnie dzięki temu czynnik jest ekspresowo przetłaczany na zewnątrz. Oprócz zmiany ciśnienia, praca sprężarki powoduje kilka innych wyników. 

Następuje zmiana gęstości oraz temperatury czynnika. Cząsteczki gazu zostają niesłychanie stłoczone. Tudzież za pomocą chłodnicy kontrolujemy uwalniane ciepło. 

Możliwe jest też wymuszenie przepływu medium. Nawet domowy wentylator intensyfikuje ruch powietrza w określonym kierunku.

Zobacz także: sprężarki spalinowe

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *