Tonery i tusze – czas coś wydrukować!

Stworzyliśmy plik oraz pragniemy go wydrukować. Wybieramy dobre polecenie w programie go redagującym. W tym momencie dane elektroniczne słane są z komputera do drukarki. Rozpoczęciu drukowania towarzyszą procesy odbywające się w obrębie sprzętu drukującego. Bęben światłoczuły, będący elementem środkowym tonera laserowego, zostaje poddany ładowaniu elektrostatycznemu. Za to zjawisko poważne są elektrody ładujące. W większości wypadków są wewnątrz tonera. Później taki obciążony elektrostatycznie bęben zostaje naświetlony laserem.

Obraz przekazany do druku, przekazany laserem, utrwala się na bębnie. Dzieje się to to naturalnie dzięki zmianie obciążeń elektrycznych bębna na przeciwstawne. Powstał obraz elektrostatyczny wydruku. Bęben obraca się, walec magnetyczny przenosi na niego toner. Barwnik przylega do miejsc, jakie poprzednio naświetlił laser. Znaczącą rolę odgrywa listwa podająca, która rozstrzyga o ilości tonera oraz jego rozłożeniu na bębnie. Drukowanie dobiega zakończenia, kiedy tak właściwie bęben pokrywa kartkę tonerem. Nie jest on niemniej jednak jeszcze w pełni z nią powiązany, może się od niej oderwać.

 

Jak wymienić toner?

Gdy dojrzejemy, że sukcesywnie pogarsza się jakość wydruku, oznacza to, że kończą się zamienniki tuszy i tonerów. Jeżeli nie wymienimy go, to drukarka nie będzie miała materiału, którym wypełni kartkę. Zwykle kończeniu się proszku, prócz widocznych oznak na wydrukach, akompaniować będą komunikaty wyświetlane na ekranie drukarki. Co zrobić w takim przypadku? Nie pozostaje nam nic innego, jak wymienić toner. Osoby nie mające doświadczenia w samodzielnym zaopatrywaniu pojemnika z proszkiem, powinny w tym wypadku kupić toner zamiennik (w przypadku kartridżu Toner-Kit) lub oddać zużyty toner do regeneracji.

Wymiana tonera jest dość prosta, a proces ten (w zależności od modelu drukarki) różni się wyłącznie niuansami. Trzeba:

1. Po otrzymaniu komunikatu o kończącym się tonerze/tuszu – przerywamy pracę z drukarką.

2. Unosimy osłonę drukarki – w przypadku tuszy, podajnik z kartridżami automatycznie się wysunie.

3. Wyjmujemy toner/pojemnik z tuszami.

4. Montujemy nowy toner.

5. Drukujemy kartkę testową.

 

Po poprawnym zainstalowaniu tonera, drukarka jest powtórnie gotowa do pracy i dalszego drukowania.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *